Krever bedre ivaretakelse av autonomi og selvbestemmelse

De av oss som lever med hiv og som sliter med demens, har større behov for å sikre autonomi og bestemmelsesrett.

scheduleOppdatert: 11.05.2022

createForfatter: Alaa Zerbo

labelEmner:

HivNorge mener at det tas lite hensyn til at det er økende andel personer som sliter med demens, sliter også med andre funksjonsnedsettelser.

Dette gjelder særlig HivNorge sitt felt når det gjelder personer som lever med hiv og spesielt de som har levd med hiv lenge. Personer som lever med hiv, har sterkt behov for å bevare autonomi og selvbestemmelsesrett og derfor ar det viktig at demensplanen ivaretar dette på en god måte.

  

Les høringen her.

Les også

schedule05.12.2025

→ Frivillighet som forandrer og gjør en forskjell – Takk til frivillige i HivNorge

I dag er Frivillighetens dag, en dag hvor vi hedrer og løfter frem frivillige, og den utrolige innsatsen de gjør over hele landet. HivNorges styreleder, Knut Roger Dybedahl, har skrevet en liten hilsen til våre flotte frivillige for å takke for innsatsen både i år, i tidligere år og i årene som kommer.

schedule03.12.2025

→ Høringssvar til faglige råd om møter med kjønnsmangfold

Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet (Bufdir) har innhentet høringsinnspill til faglige råd om møter med kjønnsmangfold for offentlig ansatte. HivNorge mener rådene fremstår som gjennomarbeidede og gir gode anbefalinger, men etterlyser et tydeligere interseksjonelt perspektiv.