camera_altDagens Medisin
Dagens Medisin inviterer til fagseminar
Tirsdag 6. desember kl 16-18 inviterer Dagens Medisin til fagseminar om hiv på Legenes hus. Fagseminaret er gratis for helsepersonell, ansatte i helsevesenet, organisasjoner og offentlig ansatte. Fagseminaret går inn på flere dagsaktuelle tema knyttet til hivsituasjonen.
Fagdagen byr på interessante tema. Vi får høre om prosjektet Fast Track Cities og hvordan Oslo skal nå sine mål. Situasjonen med apekopper og vaksinering vil også bli tema. Infeksjonslege fra Ullevål kommer og skal gi oss et innblikk i medisinske utfordringer knyttet til det å bli eldre med hiv. Aksept – Senter for alle berørt av hiv, skal snakke om hvorfor det kan være utfordrende å nå ut til innvandrere og flyktninger med hiv. I tillegg blir det debatt om det nylig fremlagte hiv-anbudet, og om fremtidig hiv-behandling.
Arrangementet finner sted på Legenes hus på Christiania torv 5. Det kreves at man melder seg på arrangementet, og det kan man gjøre her.
Les også
schedule27.11.2025
→ – Støtte til Det globale fondet er en investering i vår egen helsesikkerhet
Statsminister Jonas Gahr Støre deltok fredag 21. november på den åttende påfyllingskonferansen for Det globale fondet for bekjempelse av aids, tuberkulose og malaria. Konferansen fant sted under G20-toppmøtet i Johannesburg. Målet for konferansen er å redde 23 millioner liv gjennom redusert dødelighet av de tre sykdommene.
schedule20.11.2025
→ Transminnedagen setter fokus på transpersoners liv og helse
I dag, 20. november, markeres Transminnedagen. Dette er en internasjonal minnedag for dem som har mistet livet som følge av vold og transfobi, og til å rette oppmerksomhet mot strukturelle barrierer som rammer transmiljøer. – For oss er det viktig å synliggjøre hvordan transpersoner som lever med hiv ofte møter dobbel stigmatisering og ekstra barrierer i møte med helsetjenestene, sier HivNorges generalsekretær Anne-Karin Kolstad.